8 Nisan 2015 Çarşamba

Matriks Veri Terminali Programımızda İndikatör oluştururken kullanılan fonksiyonlardan highestsince ve lowestsince içeren fonksiyonların açıklamaları ve örnek uygulamalar:
Bu fonksiyonlar ve yazım şablonları şu şekildedir:
highestsince(N.,koşul,Data)  /  highestsincebars(N.,koşul,Data)
lowestsince(N.,koşul,Data)  /   lowestsincebars(N.,koşul,Data)

Highestsince ve lowestsince fonksiyonları: Parantez içinde tanımlanmış olan koşulun geriye doğru N. defa gerçekleşmesi anından başlayarak, Data yerine yazılan verinin en yüksek / en düşük değerini verir.

Highestsincebars ve lowestsincebars fonksiyonları : Parantez içinde tanımlanmış olan koşulun geriye doğru N. defa gerçekleşmesi anından başlayarak şuna bakar: Data yerine yazılan verinin en yüksek / en düşük değerinden sonra geçen bar sayısı. Burada şu incelik vardır. Kesişmeden sonra data yerine yazılan verinin değeri yükselmeye / düşmeye ( fonksiyonun highestsince veya lowestsince olmasına göre) devam ederse o bar sayılmaz. Aşağıdaki örnek açıklayıcı olacaktır.
Aşağıdaki grafikte göreceğiniz indikatörlerden,
hs11: highestsincebars(1.,cross(c,mov(c,5,e)),h) formülünün çizgisidir.
hs12: highestsince(1.,cross(c,mov(c,5,e)),h) formülünün çizgisidir.


Data kısmındaki kırmızı çizgi 5 barlık üssel hareketli ortalama çizgisidir. İndikatörlerdeki koşulumuz kapanış fiyatı ile bu hareketli ortalamanın kesişmesidir.
Seçilen barda (dikine mavi çizgi olan) kesişme gerçekleşmiştir.
Ve ilk indikatörün (hs11) değeri sıfırdır. Kesişmenin olduğu barda bu değer daima sıfırlanır. Sonrasında H değeri yeni yüksekler gördüğü sürece değer sıfırda kalır. Ne zaman H değeri düşerse orda barları saymaya başlar ve bu indikatörün değeri ilgili verinin düşmeye devam ettiği her barda 1 artar. Yükseldiğinde tekrar sıfırlanır.
İpucu: Belli bir koşul gerçekleştikten sonra geçen barları saymak için BarsSince(Data) fonksiyonunu kullanınız.
İkinci indikatör (hs12) ise kesişme olduğu anda sembolün h (Data kısmında h yazılıdır) değerini verir. Grafiğe bakınız. İşaretli barda sembolün yüksek değeri=8.37 ve hs12 indikatörünün değeri de 8.37. Sonrasında ise h değeri yükseldikçe indikatör yeni yüksek değeri gösterir.

Hoşçakalın

1 yorum:

  1. The Shops at The Shops at The Shops at The Shops at The Shops at
    › › Shop › The Shops at The 경상남도 출장안마 Shops 아산 출장마사지 at The Shops at The Shops 창원 출장샵 at The 포항 출장샵 Shops at The Shops at The Shops at 울산광역 출장샵 The Shops at The Shops in Las Vegas - Las Vegas - 2021-2022.

    YanıtlaSil