18 Mart 2015 Çarşamba

Matriks Veri Terminali Programımızda İndikatör oluştururken kullanılan muhtelif fonksiyonlar vardır.
Formula Call () fonksiyonunun açıklanması ve örnek uygulamalar:
Bu fonksiyonun yazım şablonu : FML("Indicator") şeklindedir.
Başka bir indikatörü, formülünüz içinde kullanabilmenizi sağlar. Bunun için öncelikle tanımlamış olduğunuz bir indikatörünüzün olması gerekir, ekli resimdeki gibi.


İndikatör Builder penceresi üzerinde tanımlı indikatörler kısmında indikatörün kısaltması ve adı görülür.
Formulünüz içinde kullanmak istediğiniz indikatörün kısaltmasını kullanarak tanımlamalısınız.
Bu kısaltmayı FML("Indicator") formülü içinde tırnak işaretleri arasındaki Indicatör ifadesi yerine tam olarak ve büyük-küçük harf ayrımına dikkat ederek aynen yazmalısınız.
FML("a11") ifadesi, a11 kısaltma kodunu taşıyan indikatörün çizgisini kullanır.
Dikkat: Resimde tanımlı indikatörler içinde 2. Sırada bulunan indikatörün kısaltması a11 dir. Eğer siz formülünüzü FML("A11") şeklinde yazarsanız hata uyarısı alırsınız.
İpucu: Formula Call fonksiyonu ile çağıracağınız indikatörü başka bir indikatörün içinde kullanabileceğiniz gibi, Sistem tester vb uygulamalar içinde de kullanabilirsiniz. Şuna dikkat ediniz: Formülünüze aldığınız indikatörün içinde 1’den fazla çizgi var ise, sistem ilk çizgiyi çağırır. Diğer çizgiler hesaba katılmaz. Her çizgiyi ayrı ayrı kullanmak istiyorsanız, her biri için ayrı birer indikatör tanımlamanız gerekir.
Bir örnek yazalım:
CROSS(C,FML("a11")) formülü size sembol fiyatının a11 isimli indikatörün çizgisinin (değerinin) üstüne çıktığı zamanı gösterir.
Hoşçakalın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder