20 Aralık 2012 Perşembe

Matriks Veri Terminali 7.0.0'da Yapılan Yenilikler/İyileştirmelerMatriks Veri Terminali 7.0.0'da Yapılan Yenilikler/İyileştirmeler

Genel Değişiklikler

 1. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası için hazır pencereler eklendi. Bu pencerelere "Hazır Pencereler" başlığı altındaki "İMKB Tüm Pencereler" başlığı altından "İMKB - Vadeli Hisse Senetleri" ve "İMKB - Opsiyon Piyasası" menülerinden erişilebiliyor.
  

 1. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası hazır pencere ve hazır sayfalarına Matriks ana toolbar üzerinden erişim sağlandı. Ana toolbar üzerinden VİOP ikonuna tıklanarak, VİOP hazır pencerelerine ve VİOP hazır sayfalarına ulaşılabiliyor. 

  
 1. Vadeli İşlem Piyasası sözleşmelerine ait aktif vade sembolleri eklendi.

·         FAKBNK           AKBNK Yakın Vade
·         FEREGL              EREGL Yakın Vade
·         FGARAN            GARAN Yakın Vade
·         FISCTR               ISCTR Yakın Vade
·         FSAHOL             SAHOL Yakın Vade
·         FTCELL              TCELL Yakın Vade
·         FTHYAO            THYAO Yakın Vade       
·         FTUPRS              TUPRS Yakın Vade
·         FVAKBN            VAKBN Yakın Vade
·         FYKBNK           YKBNK Yakın Vade

  
 1. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasına ait alttaki alanlar fiyat penceresi üzerinden takip edilebilir hale getirildi.

İşlem Açma/Kapama Tarihi
  • Uzlaşma Tipi
  • Önceki Sözleşme Kodu
  • Sözleşme Grup Adı
  • Sözleşme Grup No
  • Toplam Opsiyon Prim Değeri
  • Fiyat Sabitleme Seansı
  • Toplam İşlem Sayısı
  • Çarpan

 1. VİOP Tüm İşlemler modülü eklendi. Bu modüle Matriks ana toolbar üzerinden erişilebiliyor.6. "Opsiyon İzleme" modülü eklendi. Bu modüle "İMKB Analizler" başlığı altından "Opsiyon İzleme" menüsüyle ve Matriks ana toolbar üzerinden, VİOP ikonuyla açılan menü üzerinden  ulaşılabiliyor.  Bu modül VİOP derinlik ya da yüzeysel+ lisansı açık olan kullanıcılarda izlenebiliyor.
            Opsiyon İzleme modülüyle; dayanak varlığa bağlı opsiyonların, vade bazında ve kullanım fiyatına             göre alım ve satım opsiyonları tek pencereden izlenebiliyor
 1. "VİOP Sözleşme Seçimi" modülü eklendi. Bu modüle "İMKB Analizler" başlığı altından "VİOP Sözleşme Seçimi" menüsüyle ve Matriks ana toolbar üzerinden, VİOP ikonuyla açılan menü üzerinden ulaşılabiliyor.
      VİOP Sözleşme Seçimi modülüyle; Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinin, Dayanak Varlık,        Pazar, Vade ve       Kullanım Fiyatı bazında pratik bir şekilde seçilip, izlenebilmesi ve alım-satım         yapılabilmesi sağlanıyor.

  


 1. "Açılış/Kapanış Seansı Analizi" eklendi. Bu analize "İMKB Analizler" başlığı altından "Açılış/Kapanış Seansları İstatistiği" menüsüyle ulaşılabiliyor.
 1. Yatırım Fonları modülü değiştirildi. Bu modüle grafiksel olarak fona ait "Fiyat Grafiği", "Portföy Yapısı" ve "Fon Karşılaştır" alanları eklendi. Ayrıca modüldeki yüzde fark alanı; "TL", "SUSD", "SEUR", "SGLD" ve "XU100" bazlı izlenebiliyor.Grafik İle İlgili Değişiklikler

 1. Grafik tiplerine RENKO grafik tipi eklendi. 1. Formasyonların sembol bazlı olarak grafik üzerinde gösterilmesi sağlandı. Grafik üzerindeki KHN menüsünden "Formasyonları Bul" seçeneği tıklanarak, formasyonlar grafik üzerine yansıtılabiliyor. Grafik üzerinden, Formasyonları Bul seçeneğine erişim menüsü için örnek grafiktir.
Formasyon sonuçlarının grafik üzerinde gösterimi için örnek grafiktir.

Matriks Trading Platform İle İlgili Değişiklikler

 1. Matriks Trader ile VİOP piyasasında işlem yapılabilmesi için gerekli düzenlemeler yapıldı. Matriks Trader ile şu fonksiyonlar sağlandı:

·         Pozisyonları İzleme
·         Teminat Bilgilerini İzleme
·         Emirleri İzleme
·         Yeni Emir Gönderimi
·         Emir Düzeltmesi ve İptali
·         Emir Gönderimi Aşamasında Gerekli Teminat Sorgulaması
·         Gerçekleşen İşlem Raporu
·         Gün İçi İşlem Özeti Raporu
·         Özel Opsiyon İzleme Ekranı
·         Vadeli Sözleşme / Opsiyon Sözleşmesi Seçim EkranıHiç yorum yok:

Yorum Gönder